top of page

על יצירתיות ומנהיגות

לפני כמה שבועות הייתי במפגש בנושא "יצירתיות ומוח - על מה חושבות העגבניות בלילות" פרופ' משה בר, ראש המרכז לחקר המוח באוניברסיטת בר-אילן. ארח את אייל שני, שף ומסעדן ססגוני, בעל כושר ביטוי מופלא שנוטף... יצירתיות :), כשנשאל- "מהי יצירתיות בעיניך?" ענה: "יצירתיות היא לקחת בעיה מעולם אחד ולמצוא לה פתרון מעולם אחר". לא בטוחה שאלו היו המילים המדויקות אבל זוהי בהחלט הרוח שנשבה מהם. ואני מאוד אהבתי את ההגדרה הזו. נכון, סטיב ג'ובס כבר אמר ש"יצירתיות היא חיבור בין דברים" אבל הקשר שבין 2 עולמות לעיתים שונים לחלוטין, הוא החיבור שעשה לי את הוואו. אני מהרהרת בהגדרה הזו ובודקת את עצמי. איפה אני מחפשת את הפתרונות בכל פעם שמתעורר לי קושי/ אתגר/בעיה? מקשיבה לעצמי בעבודה שלי עם אנשים: מהו עולם הדימויים שלי? מאיפה אני מקבלת ומביאה פרספקטיבה חדשה? ואז אני אומרת- "נכון, ככה זה עובד אצלי". אני מאמנת אישית שמתמחה באימון יזמים- סטאראפיסטים. אחת ההתמודדויות שחוזרות על עצמן היא הצורך ביצירתיות וגמישות מחשבתית. ההבנה היא שאם אתה לא מתרגל את שני התחומים האלו, אתה יכול להפוך ל...בלתי רלוונטי. ממש ככה. באחת הפגישות האחרונות שלי עם יזם- מנכ"ל חברת הייטק בצמיחה, עלה הנושא של "מיהו המנכ"ל, המוביל האידאלי של חברת סטארט אפ: קווים לדמותו" .עלו כל מיני מאפיינים ונקודות למחשבה מעניינות. בפגישה הבאה פתחתי ואמרתי שאני רוצה שננתח יחד פרק קטן ממסכת אבות. כמובן שההבעה שקיבלתי היתה של תמיהה (עם חיוך), אבל בשם הגמישות המחשבתית, הוא זרם איתי :) "ר' יהוּדָה בֶן תֵּימָא אוֹמֵר, הֱוֵי עַז כַּנָּמֵר, וקַל כַּנֶּשֶׁר, וְרָץ כַּצְּבִי, וְגִבּוֹר כָּאֲרִי לַעֲשׂוֹת רְצוֹן אָבִיךָ שֶׁבַּשָּׁמָיִם" (מסכת אבות ,פרק ה',כ') נכון,שנקודת ההתייחסות המקורית במסכת אבות- הינה קווים לדמותו של שומר/ מקיים המצוות. אני, ברשותכם לקחתי את זה לעולם אחר, עולם המנהיגות, ההובלה בכלל וקווים לדמותו של המנכ"ל האולטימטיבי בחברת סטארט אפ בפרט.

בואו ננתח-

1. הוי - המילה הראשונה היא המילה החשובה ביותר. היא מתארת את ההוויה, כלומר את עולם ה BEING, היה נוכח, כאן, עכשיו, ברגע הזה. היה מודע, היה בהקשבה פנימית לקול שלך ,ובהקשבה פעילה גם לעולם שסביבך. זו מילת מפתח, היא שער הכניסה לכל מה שמתואר אחר כך.

2. עז כנמר - הנמר בטבע הוא חיית טרף, זריזה, מהירה ביותר, בעלת יצר קטילה חזק גם אם אינה רעבה. כלומר מה שמניע אותה זה גם הכיבוש וגם הריגוש. להיות עז- משמעו להיות אמיץ, חצוף ואפילו קורא תיגר. העזות, הכיבוש והריגוש נדרשות למוביל, למנכ"ל. לא תוכל לכבוש (להשיג מימון, משקיעים, לקוחות וכמובן שותפים מעולים) אם לא יהיה לך גם את הריגוש שבכיבוש ואת האומץ להאמין שהכל אפשרי.

3. קל כנשר - הנשר משמש סמל של כוח, הוא ידוע כמלך העופות, יש בו קלות ועוצמה במעוף, גובה ומרחק דאייה מעוררי התפעלות. יש בו קומבינציה מופלאה של קלות עם כוח. ועוד דבר- הוא בעצם בעל הכנף היחיד שמתואר כאן במסכת, הוא זה שיש לו את היכולת לראות מלמעלה, הוא היחיד שיש לו את מבט העל. בשפת המנכ"לות - אומר, שלנשר יש מבט על ומכאן גם יכולת תכנון ואסטרטגיה. תכונה זו הכרחית למנכ"ל בכדי לבנות את התכנית העסקית שלו, לקדם את המוצר, לראות למרחוק. היכולת להתרחק, לעשות זום-אאוט, ולהביט גם מלמעלה היא הכרחית לקידום החברה.

4. רץ כצבי – הצבי ידוע במהירותו הרבה, בקרניו החזקות המסוגלות לעזור לו בתמרוניו בסבך, הוא קל רגליים וגמיש. תכונות כמו גמישות, תמרון והתמודדות בסיטואציות בלתי צפויות, מאפיינות מאוד את עולם היזמות בכלל ויזמות ההייטק בפרט. העולם שלנו משתנה חדשות לבקרים ומה שהיה נכון היום, יכול להיות לא רלוונטי מחר. היכולת של מנכ"ל להיות קשוב, גמיש לצורכי השוק, לקבל החלטות חדשות כמו שינוי כיוון למוצר, משמעותיות מאוד להמשך קיומה של החברה.

5. גיבור כארי - האריה מלך החיות, כמובן מסמל את האצילות, המעמד, הסמכות והשליטה אבל יש כאן עוד משהו מעניין. עליו נאמר "גיבור". ומיהו גיבור בעיני? לאו דווקא הכובש, אני רואה את האמיץ (הנמר) שיכבוש את המבצר והחסין, הגיבור (הארי) הוא זה שיחזיק את המבצר. וזהו הבדל מאוד גדול בעיני. חוסן נפשי, התמדה, משמעת ומשמעת עצמית, יכולת תפקוד גבוהה ואפקטיבית גם בזמן "שגרה" (בסטארט- אפ אין ממש יום כזה :) ), בזמן שהחברה נכנסת לשלב של רווחה כלכלית משמעותית יותר, גדילה של החברה, יש איזושהי הרגשת "אופוריה" קלה. שם נמדדת עוצמתו של המנכ"ל-הארי. החסין, המתמיד, בעל המשמעת והמשמעת העצמית.

ובנימה אישית, כשאני יושבת מולם, אני בעצם שואלת את עצמי כל פעם מחדש את כל אותן השאלות: מתי היית נשר לאחרונה? מתי היית מוכנה לעשות רגע זום אאוט מהחור במנעול ולראות תמונה עוד יותר גדולה ורחוקה? כמה היית היום גיבורה, כשקיבלת תשובה שלילית מארגון שמאוד רצית לעבוד איתו? איך את שומרת על החוסן שלך? המשמעת העצמית שלך? כמה היית גמישה והיית מוכנה לשחרר (כי זו גם אופציה) גם כשחשבת שלא קיבלת את התוצאה שרצית?? מתי את מוכנה להיות אמיצה, חצופה, לא לקבל "לא " כתשובה? מתי כבשת יעד והתרגשת? היום? מחר? אתמול?

אני מאמינה שלכל אחת ואחד מאיתנו היכולת להיות מנהיג, מוביל חברתי, מוביל דעה, משפיע, נותן השראה - למשפחתו, לחבריו, לילדיו, לקהילה שלו, לעסק או לארגון שלו. עלינו רק לשאול את עצמנו כל יום - איך אהיה יצירתי ואהיה לנמר, לנשר, לצבי ולארי בכל אספקט בחיי?

אז מהי יצירתיות בשבילכם? איך אתם מביאים אותה לידי ביטוי בחיים שלכם?

Lion
Lion

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page